21 Temmuz 2017 Cuma

Devenin sidiğini mi içsek, kendi sidiğimizi mi?

Din meselelerinde bir paylaşım yapmayacağım dedim ama bir iki cümle kurayım sonra bir daha etmeyeyim, gidelim. Popüler bir konu oldu "Devenin sidiği" meselesi... Devenin sidiği meselesi tabi ki sünnetin, hadisin anlaşılması, aktarılması mevzu...

Klasik rivayetçilik; hadislerin tedvini gibi konular, yöntem, usul meselelerini tartışmak ayrı bir mevzu... Hadisin sıhhatini belirleyen kriterler meselesi vs... Asıl mevzumuz şu; Peygamberin sünneti nedir? 
Peygamberin, sünneti dinde yeri var mı?. Yeri varsa nasıl olmalıdır vs...

Tabi tartışmayı böyle yapmayanlar hadisin sahih olup olmadığından hareketle bir dini düşünce analizi yaptıklarını sanıyorlar. Temel dogmanın yani peygamberin dindeki yerini tartışmaya açmadığınız sürece bu meseleyi halledemezsiniz. Diyelim ki "devenin sidiğini için hadisi" sahih. Yani öyleki tevatür hem de şöyle bir tevatür olsun; elimize yazılı bir belge olarak geçsin. Biz devenin sidiğini içecek miyiz? Yahut yemeğe düşen sineği iyice yemeğe daldırıp sonramı atacağız? Yukarıda işaret ettiğim gibi bunlardan da hiç bir şüphemiz yok peygamber bunu demiş.


Yaw kardeşim elbette ki yapmayacağız. Peygamber pek çok konuda hata etmiştir. Bir daha yazıyorum ha işitin peygamber pek çok konuda hata etmiştir ve vahiy onu düzeltmiştir.
-Gelen amaya/köre yüzünü ekşitmiş sonra vahiy gelmiştir
-Esirlerin bırakılması konusunda hata etmiştir, düzeltilmiştir
-Hz. Aişeye iftira atılmış etkisinde kalmış ondan ayrılma planları yaparken vahiyle düzeltilmiştir.
-Medineye Hicret ettiğinde "Hurmayı şöyle ekseniz daha iyi olmaz mı." demiştir. Sahabe onu bir emir zannedip ekmiştir. ama o yıl hasat az olmuş. O da "bana neden uydunuz ben bu işi sizden daha iyi bilen biri değilim" demiştir...

Özetle pek çok konuda uyarılmış, hatalar yapmış vs.....
Gördüğünüz gibi Peygamber, bazı konularda düzeltilmiş, ihtar edilmiş, kimi konularda ise hayat tecrübesi kendisini bu hatalardan geri çevirmiştir... Peki bu ne demektir.
Geri zekalılık etmeyin anlayın! Peygamber hata yapar, yanlış bilir, o da bir insan. Kör müsünüz!!! Hatalarını ya vahiy ya da hurma olayında örnek verdiğim gibi hayat düzeltmiştir. Diyelim ki deve sidiği için dedi. yanlış biliyormuş.... o da i

nsanlık tecrübesini içeren bir mesele hurma da olduğu gibi olim....
Öküzlere kulak asmayın, inkar edenler peygamberi bir insan olduğu için inkar ediyorlardı. Siz de onu bir insan olma hüvviyetinden uzaklaştırmayın... kaç defa yazdım bunu gazetelerde, dergilerde vs... aha burada da yazıyorum..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder