12 Mayıs 2018 Cumartesi

Uzaylıysan pasaporta hadi ihtiyaç yok. ama dünyalıysa!

Uzun yazıları okumam asla. Okuyamıyorum... Uzun yazmayı da terk edeli çok oldu ama aha bunu yazayım dedim... 
Geçen cahillerle yaptığım bir muhabbette bilim, din, felsefe, fantazya, gibi meseleleri özetleyen bir konuşma yaptım. özetle şöyle anlattıydım
-Şimdi size sorsam 1+1 kaç eder? 2 eder. 5-3 eşittir 2 dersiniz. rakamları çarpar, böler toplarsınız vs... he işte buna düz mantık deriz. yani veriler bir araya getirilir ve sonuç bulunur... Bir şey daha sorsam; yumurtanın rengi nedir? Cevap hazırdır; "beyaz" Güneş nereden doğar? "doğudan" he işte bütün bunları matematikte olduğu gibi eğitim dediğimiz şeyin sonucuyladır. Bütün soruların cevapları size öğretilmiştir net olarak bilirsiniz, işte bu doğrulara bilim diyoruz. yani cevabını bildiğimiz ne varsa ve bunu veriler ve sonuçlarıyla izah edebiliyorsak bilim yapmış oluyoruz.
Bir soru daha sorsam; "Anneniz ne olur? -Neyiniz olur diye sormuyorum dikkat buyrun!- " diye. İşte, annem, babamın eşi, dedemin kızı, nenemin yavrusu, dayımın kızkardeşi, teyzemin bacısı, kadın, dişi, canlı, memli, dünyalı vs... böyle uzatır gidersiniz. 
Ama ben size; "Hayır! Anneniz bir uzaylı desem. Ya gülersiniz, yahut itiraz edersiniz. "Olamaz mümkün değil." der ve uzaylı olmadığını ispat edersiniz. Zaten, annesi, babası, kardeşleri, akrabaları bilinen ve onlarında dünyalı olduğu kesin olan biri nasıl uzaylı olabilir ki... haklısınız. (Not: aman ha şu; dünya uzayda bizde zaten uzaylıyız gibi geri zekalı espiriyi yapayın.)
Ama ya; "Onlar uzaylı olduklarını saklıyor ve nesiller boyunca bunu bir sır olarak saklayan bir aile ve gerçekten bütün geçmiş bireyleri de uzayılıydı" dersem. Bunu çok ısrarla savunur kimi örneklerle sizi ikna etmeye çalışırsam? Yine inanmazsınız. En fazla bir fantazi, bir efsane, kurmaca olarak gelir size. hatta bilgiye, elinizdeki verilere kesin güveniyorsanız dalga geçer gidersiniz. 
İşte bu fantazi gibi gelen şey size bir düşünme, sanat, sorgulama, araştırma imkanı da sağlar. çünkü içinizden birileri neden olmasın ki diye düşünmeye başlar. Çünkü ben ortaya sizin hiç aklınıza gelmeyen bir şey attım. elinizdeki verilere asla uymuyor. Heee... İşte, o verilerin asla değişken olmadığını, kesin doğru olduğunu kabul eden kişiye de biz skolastik akıl diyoruz (okullarda öğretilen skolastik klise salaklığını aklınıza getirmeyin. skolastik; kabul edilen bir doğrunun asla değişemeyeceğine inanan kişidir. Einstein abimiz işte bu nedenle önemli bir iş yapmıştır.) İnanmak dediğimiz şey insanı skolastik hale getirir.
He işte annenizin uzaylı olabileceğini söyleyen kişi, bir bilim insanı da olabilir, bir felsefeci de bir peygamber de....
Bilim adamını ve felsefeciyi yine kabul etmeniz mümkün ne de olsa size matematik, bilim, gibi şeyler öğretilmiştir. ve bunlar her iki karakteri yani bilim ve felsefeciyi över...
Peygambere gelince -onun tanrıdan haber alan kişi olarak tanımladığından- işi daha zordur. Çünkü o elinizdeki verileri kullanarak; bilim, düşünce gibi şeyleri kullanarak konuştuğunu söylemez. Tanrı bana söyledi der. 
Anneniz uzaylıysa amma ilginç bişe olur. ya değilse; kandırılmış olursunuz.... Uzaylıysan pasaporta hadi ihtiyaç yok. ama dünyalıysa? oOOOOO!!!
Anladınız değil mi bütün bu anlattıklarımı? dedim...
çay yok mu olim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder