26 Kasım 2017 Pazar

Zihnimin inanılmaz derece genişlediğini

Zihnimin inanılmaz derece genişlediğini, beni içine alan bu bu dünyanın dışına bu genişleme; hayal ile çıkabildiğimi, bütün insanlığın aslında hayal ile tarakki ettiğini farkedeli bayağı bir zaman geçti. Zihnin genişlemesi sanırım; çok farklı kültürlerle iletişime geçerek mümkün oluyor. İnsan farklı kültürler, farklı diller, yaşamlar, dinler gördüğünde içinde yaşadığı kendi dünyasının farkına varıyor. Ya da şöyle ifade etmek gerekirse; kendine yeni karşılaştığı o kültürle dışarıdan bakabilme imkanı buluyor. Yeni kültür kendi alışkanlıklarını, davranışlarını, inanışlarını analiz edebilmesine imkan tanıyor.
Zihnin gelişiminde zaman çok mühim; İnsan zamanı da ancak farklı kültürlerle tanıştığında farkede biliyor. Yoksa zaman dediğimiz mefhumun, yaşamımızda değişen olmadıkça, hayatımız belli bir düzende sabitse bir önemi olmadığını sanıyorum. Eski dönem seyyahların zamanı tutmalarının (kayıt altına alma) sebebi gezerek, görerek değişenin farkına varmalarıdır sanırım. Değişeni anlamak, yorumlamak için de zamanı tutmak, kayıt altına almak gerekir... Değişen yoksa ne yapacaksınız takvimi, saati...
Elbette sanayi devrimi zaman denen akışı çok farklı yorumluyor o başka bir durum..
Zihnimin genişlemesi dedim dikkat ederseniz. Zihin genişlemesi meselesi önemli... bu yazdıklarım girişti... hikayem buradan sonra başlıyor.... (ben çok derin bir filozofum bakın daha bu giriş cümlesi bile değil..)

2 yorum:

  1. Bu giriş cümlesi bile değilse Giriş-gelişme-sonuç kavramını sabırsızlıkla bekliyorum :)

    YanıtlaSil